NM400 kulutusta-kestävä teräslevyon erittäin -luja, lämpökäsitelty-seos, joka on suunniteltu ankariin ympäristöihin, joissa esiintyy sekä hankausta että mekaanisia vaikutuksia.
Erityisenä kuumavalssatun NM400-teräslevynä se saavuttaa vakaan 360–440 HBW:n kovuuden kontrolloidun karkaisu- ja karkaisuprosessin (Q+T) avulla.

NM400 kulutusta-kestävä teräslevy
Vaikka monet insinöörit valitsevat oletuksena korkealaatuisia eurooppalaisia tai amerikkalaisia merkkejä, NM400 Steel Plate -levystä on tullut maailmanlaajuinen "söpö paikka" tasapainottamalla kestävyyttä, sitkeyttä ja kustannustehokkuutta.
Valmistatpa sitten kaivinkoneen kauhoja, kaivosautojen vuorauksia tai teollisuussuppiloita, oikean -kulumista kestävän teräslaadun valitseminen vaikuttaa suoraan laitteiden käyttöikään ja ylläpitokustannuksiin.
NM400 teräslevy vs AR400 vs Hardox 400 vs NM500
Alla oleva taulukko korostaa NM400 Wear Resistant Plate -levyn ja muiden maailmanlaajuisten vastaavien keskeisiä eroja:
| Teräsluokka | Kovuus (HBW) | Iskusitkeys | Tuottovoima | Tyypilliset sovellukset |
|---|---|---|---|---|
| NM400 | 360–440 | Korkea | Suurempi tai yhtä suuri kuin 1000 MPa | Kaivostoiminta, rakentaminen, kourut |
| AR400 | 360–440 | Keskikokoinen | Suurempi tai yhtä suuri kuin 900 MPa | Kuorma-autot, rakenteiden kulutusosat |
| Hardox 400 | 370–430 | Erittäin korkea | Suurempi tai yhtä suuri kuin 1000 MPa | Vaikuttava{0}}kaivostoiminta |
| NM500 | 470–530 | Kohtalainen | Suurempi tai yhtä suuri kuin 1250 MPa | Äärimmäisen kulutusta kestävät vuoraukset |
NM400-teräslevy=Paras tasapaino kulutuskestävyyden + iskunkestävyyden + kustannusten välillä
Miksi NM400-teräslevy on ensisijainen valinta?
NM400-teräslevyn tasapainoiset mekaaniset ominaisuudet
NM400 Wear Resistant Plate on suunniteltu todellisiin työolosuhteisiin-ei vain laboratoriotyöskentelyyn.
Syötön lujuus: ~1000 MPa
Vetolujuus: jopa 1250 MPa
Venymä: suurempi tai yhtä suuri kuin 10 %
NM500:aan verrattuna NM400-teräslevy tarjoaa huomattavasti paremman taipuisuuden, mikä mahdollistaa iskuenergian imeytymisen halkeilematta.
Ihanteellinen isku + hankaus yhdistettyihin ympäristöihin
NM400-teräslevyn kemiallinen koostumus ja hitsattavuus
Yksi kuumavalssatun NM400-teräslevyn suurimmista eduista on sen kontrolloitu hiiliekvivalentti (Ceq), joka parantaa hitsattavuutta ja vähentää halkeiluriskiä.
| Elementti | C | Si | Mn | Cr | Mo | Ni | P/S |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 400 NM (%) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,25 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,70 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,60 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,20 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,50 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,80 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,025 / 0,010 |
NM400-teräslevyn käyttö
NM400 vs AR400
Vaikka AR400 on laajalti käytössä Pohjois-Amerikassa, NM400 Steel Plate tarjoaa tyypillisesti:
- Parempi suorituskyky matalassa{0}}lämpötiloissa
- Parempi rakenteellinen luotettavuus kylmissä olosuhteissa
- Suositellaan kylmän alueen{0}}kaivos- ja rakennuskoneille
NM400 vs Hardox 400
Hardoxia pidetään usein premium-vertailuna. Kuitenkin:
- NM400 Wear Resistant Plate tarjoaa vertailukelpoisen suorituskyvyn
- Kustannukset ovat yleensä 20-30 % alhaisemmat
- Useimmissa sovelluksissa (sementtilaitokset, murskaimet, suppilot) NM400 tarjoaa paremman kustannus{1}}suorituskykysuhteen
NM400 vs NM500
- NM500 → korkeampi kovuus, pienempi sitkeys
- NM400 → tasapainotettu kovuus + iskunkestävyys
Käytä NM500 vain puhtaaseen liukuvaan hankaukseen
Käytä NM400 isku + hankaus yhdessä
NM400-teräslevymme laadunvarmistus
Toimitamme NM400 kulutusta kestävän levyn, jossa on tiukka laadunvalvonta varmistaaksemme tasaisen suorituskyvyn:
- Ultraäänitestaus (UT) sisäisen eheyden varmistamiseksi
- Monen pisteen kovuustesti levyllä
- Tarkistettu kemiallinen koostumus
- Full Mill Test Certificate (MTC)
Varmistamme, että jokainen NM400-teräslevy täyttää todelliset teollisuuden vaatimukset
Jos etsit kustannustehokasta, -suorituskykyistä-kulumista-kestävää terästä, NM400-teräslevy on käytännöllisin ratkaisu projektiisi.
Lähetä piirustuksesi tai vaatimuksesi tänään saadaksesi nopean tarjouksen ja teknisen suosituksen.
Ota yhteyttä nyt saadaksesi tarjouksen NM400 teräslevystä

Mikä on NM400 teräs?
NM400 Steel onerittäin{0}}luja, kulutusta-kestävä teräs, joka tunnetaan erinomaisesta kestävyydestään ja sitkeystään. NM400 on kiinalainen GB standarditeräslaatu. NM 400 -materiaalia käytetään laajalti teollisuudessa, joissa kulutuskestävyys on tärkeää, kuten rakennus- ja kaivosalalla.
Mitä eroa on Hardox 400:lla ja NM400:lla?
Hardox 400 sisältää yleensä enemmän kromia (Cr) ja nikkeliä (Ni), mikä parantaa kovuutta ja sitkeyttä, kun taas NM400 säilyttää tasapainon kustannusten ja suorituskyvyn välillä.
Mitä eroa on AR 400:lla ja NM400:lla?
NM400 tarjoaa kustannustehokkuutta-ja alhaisen-lämpötilojen kestävyyden, joten se on ihanteellinen budjetti-tietoisiin projekteihin kohtalaisessa kulumisympäristössä. AR400 ylivoimaisen iskunkestävyyden ja muovattavuuden ansiosta on erinomainen iskunkestoisissa sovelluksissa, jotka vaativat monimutkaista valmistusta.
Voidaanko NM400 lämmittää tai lämpökäsitellä käsittelyn aikana?
Tämä on yksi kriittisimmistä varoituksista{0}}ensimmäisille käyttäjille. NM400-teräslevyä ei saa altistaa toissijaiselle korkean-lämpötilan lämpökäsittelylle. Materiaali saavuttaa kulutuskestävänsä karkaistun ja karkaistun (Q+T) prosessin kautta. Jos lämmitetään uudelleen korkeisiin lämpötiloihin, -kuten liekkilämmitykseen taivutuksen helpottamiseksi-, sisäinen mikrorakenne muuttuu, mikä johtaa pysyvään kovuuden ja kulutuskestävyyden menetykseen.
Lisäksi NM400:n suositeltu käyttölämpötila on yleensä alle 250–300 astetta. Tämän alueen ylittäminen voi heikentää sen mekaanisia ominaisuuksia, ellei käytetä erikoisseostettuja laatuja (esim. Mo tai V).
NM400 kulutusta kestävät teräslevyvarastot Kiinassa
| Luokka | Thk (mm) | L(mm) | L(mm) | Luokka | Thk (mm) | L(mm) | L(mm) | |
| NM400 | 10 | 2200 | 8000 | NM400 | 32 | 2200 | 8000 | |
| NM400 | 10 | 2050 | 5820 | NM400 | 32 | 2500 | 6400 | |
| NM400 | 10 | 2100 | 6400 | NM400 | 32 | 2490 | 8400 | |
| NM400 | 10 | 1800 | 6500 | NM400 | 35 | 2200 | 6500 | |
| NM400 | 100 | 2200 | 8000 | NM400 | 35 | 2200 | 6000 | |
| NM400 | 110 | 2720 | 5700 | NM400 | 36 | 3030 | 4200 | |
| NM400 | 110 | 2000 | 9850 | NM400 | 40 | 2200 | 8000 | |
| NM400 | 12 | 2200 | 8000 | NM400 | 40 | 2200 | 12000 | |
| NM400 | 12 | 2200 | 10000 | NM400 | 40 | 2000 | 5800 | |
| NM400 | 120 | 2700 | 6250 | NM400 | 40 | 2020 | 12100 | |
| NM400 | 130 | 2340 | 8450 | NM400 | 40 | 2000 | 8000 | |
| NM400 | 135 | 2040 | 7950 | NM400 | 44 | 1800 | 7280 | |
| NM400 | 135 | 2040 | 8050 | NM400 | 45 | 2200 | 8000 | |
| NM400 | 14 | 2200 | 8000 | NM400 | 46 | 2500 | 6800 | |
| NM400 | 14 | 2200 | 10000 | NM400 | 50 | 2200 | 8000 | |
| NM400 | 15 | 2200 | 12000 | NM400 | 50 | 2010 | 7650 | |
| NM400 | 150 | 2390 | 10200 | NM400 | 52 | 2000 | 4250 | |
| NM400 | 16 | 2200 | 8000 | NM400 | 55 | 2200 | 10000 | |
| NM400 | 18 | 3480 | 9150 | NM400 | 6 | 2500 | 12000 | |
| NM400 | 18 | 2180 | 12000 | NM400 | 60 | 2200 | 8000 | |
| NM400 | 20 | 2200 | 8000 | NM400 | 68 | 2500 | 11800 | |
| NM400 | 20 | 2580 | 7550 | NM400 | 7 | 2000 | 8000 | |
| NM400 | 20 | 2200 | 9650 | NM400 | 70 | 2200 | 12000 | |
| NM400 | 24 | 1870 | 10000 | NM400 | 75 | 2290 | 13700 | |
| NM400 | 25 | 2200 | 8000 | NM400 | 8 | 2200 | 8000 | |
| NM400 | 25 | 2000 | 8000 | NM400 | 8 | 2000 | 7850 | |
| NM400 | 25 | 2200 | 12000 | NM400 | 8 | 2100 | 10300 | |
| NM400 | 25 | 2200 | 11750 | NM400 | 80 | 2200 | 8000 | |
| NM400 | 26 | 2030 | 8900 | NM400 | 80 | 2200 | 10000 | |
| NM400 | 28 | 1970 | 8350 | NM400 | 90 | 2200 | 8000 | |
| NM400 | 30 | 2200 | 8000 | NM400 | 90 | 2670 | 4690 | |
| NM400 | 30 | 2100 | 7000 | NM400 | 90 | 2780 | 4720 | |
| NM400 | 32 | 2200 | 12000 |



















